Η απόλυτη Ελλάδα και τα δύο τελευταία βήματα για πρόκριση-άνοδο

 Η Ελλάδα, η μοναδική από τις 54 εθνικές ομάδες (σ.σ: η Ρωσία έχει αποκλειστεί λόγω του πολέμου στην Ουκρανία) στους 14 ομίλους των τεσσάρων κατηγοριών του Nations League, που κατάφερε να εξασφαλίσει έναν εκ των δύο στόχων της διοργάνωσης (πρόκριση-άνοδο), θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας (24/9) την Κύπρο και στις 27/9 θα υποδεχθεί τη Βόρεια Ιρλανδία, στις τελευταίες δύο αγωνιστικές του τουρνουά, έχοντας ήδη καταφέρει -ως πρώτη με 4 νίκες σε ισάριθμα ματς- να προβιβαστεί από τον 2ο όμιλο της League C στην League B.

 Το Nations League επιστρέφει για τις τελευταίες δύο αγωνιστικές της φάσης των ομίλων, οι αναμετρήσεις των οποίων… απλώνονται από σήμερα (22/9) έως και την ερχόμενη Τρίτη (27/9).

Πατήστε εδώ ή καλέστε μας στο 2104405464

Η επιτυχία μας βασίζεται στην εμπιστοσύνη των πελατών που έχει χτιστεί από την επίτευξη των στόχων μας.

 Ο στόχος του Final-4
 Ολλανδία, Δανία, Ισπανία και Ουγγαρία θα προσπαθήσουν στις τελευταίες δύο αγωνιστικές να εδραιώσουν τη θέση τους στην κορυφή των τεσσάρων ομίλων της League A, προκειμένου να πάρουν το εισιτήριο για το φάιναλ φορ, που θα διεξαχθεί τον Ιούνιο του 2023 χωρίς την κάτοχο του τίτλου Γαλλία, η οποία έχει ήδη τεθεί εκτός διεκδίκησης.

 Η προσπάθεια της Ολλανδίας
 Η Ολλανδία -από τις ομάδες της League A- είναι αυτή που έκανε το καλύτερο ξεκίνημα στη διοργάνωση με 10 βαθμούς (3 νίκες και 1 ισοπαλία). Κατά τη διάρκεια του αγώνα της το βράδυ της Πέμπτης στην Πολωνία (3η στον 4ο όμιλο, 4 βαθμοί), στόχος των «οράνιε» θα είναι να διατηρήσουν το προβάδισμά τους έναντι του Βελγίου (2η, 7 βαθμοί), το οποίο θα υποδεχθεί την Κυριακή το βράδυ.

 Οι ελπίδες της Κροατίας και ο… τελικός της Πορτογαλίας
 Η Κροατία (2η στον όμιλο 1 με 7 βαθμούς) μπορεί ακόμα να ελπίζει ότι θα παίξει στην τελική φάση του Nations League. Θα προσπαθήσει να πάρει το προβάδισμα στον όμιλό της, υποδεχόμενη το Σάββατο τη -νυν πρωτοπόρο- Δανία (1η, 9 βαθμοί).
 
 Το ίδιο και η Πορτογαλία (2η στον 2ο όμιλο, 7 βαθμοί), η οποία βρίσκεται μόλις ένα βαθμό πίσω από την Ισπανία. Η… παρέα του Κριστιάνο Ρονάλντο θα ταξιδέψει πρώτα στην Τσεχία το Σάββατο, πριν παίξει έναν αγώνα που μοιάζει με τελικό εναντίον της Ισπανίας εντός έδρας την Τρίτη.

 Αβεβαιότητα στον 3ο όμιλο της League A
 Στον πολύ δυνατό 3ο όμιλο αναμένεται συναρπαστική εξέλιξη, αφού επικρατεί η αβεβαιότητα. Μόνο ένας βαθμός χωρίζει την -πρώτη- Ουγγαρία από την -δεύτερη- Γερμανία, η οποία βρίσκεται μόλις ένα βαθμό μπροστά από την Ιταλία (3η, 5 βαθμοί). Η ουραγός Αγγλία (2 βαθμοί σε 4 ματς) θα προσπαθήσει να αποκαταστήσει την εικόνα της, αλλά έχει πολύ λίγες πιθανότητες να φτάσει στο φάιναλ φορ. Οι Άγγλοι πηγαίνουν στο Σαν Σίρο την Παρασκευή, για να προσπαθήσουν να τα πάνε καλύτερα από τον πρώτο αγώνα με την Ιταλία (0-0).

 Η Γαλλία θέλει να αποφύγει τον υποβιβασμό
 Οι ομάδες που θα βρεθούν στην τελευταία θέση των ομίλων της League A θα υποβιβαστούν στη League B. Ένας υποβιβασμός τον οποίο η εθνική Γαλλίας, κάτοχος του τίτλου αυτής της διοργάνωσης που ξεκίνησε το 2018, θέλει να αποφύγει πάση θυσία.
 Οι Γάλλοι, τελευταίοι στον 1ο όμιλο με μόνο δύο βαθμούς, ξεκίνησαν πολύ άσχημα την πορεία τους και θα προσπαθήσουν να σώσουν την… τιμή τους, όταν υποδεχτούν αύριο (22/9) την Αυστρία (3η, 4 βαθμοί) και στη συνέχεια όταν αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την Κυριακή την πρωτοπόρο Δανία. Οι «τρικολόρ» θα βρουν τους Σκανδιναβούς στον όμιλό τους στο Μουντιάλ του Κατάρ σε δύο μήνες (20 Νοεμβρίου-18 Δεκεμβρίου).
 Μη… ελκυστική τον Ιούνιο και «αποδεκατισμένη» από τραυματισμούς τον Σεπτέμβριο, η γαλλική ομάδα επιδιώκει να «σηκώσει το κεφάλι της» αύριο κόντρα στην Αυστρία στο Σεντ Ντενί, ακριβώς δύο μήνες πριν το Γαλλία-Αυστραλία, τον πρώτο αγώνα των «μπλε» στο Μουντιάλ του 2022 στο Κατάρ.
 Οι «τρικολόρ» θα χρησιμοποιήσουν αυτές τις τελευταίες δύο αγωνιστικές ως «πρόβα» πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο, για να προσπαθήσουν με κάποιο τρόπο να προετοιμαστούν για το μεγάλο ραντεβού του ποδοσφαίρου, παρά την απουσία πολλών παικτών λόγω τραυματισμών, όπως ο Καρίμ Μπενζεμά και ο αρχηγός Ούγκο Γιορίς.

Το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες στους ομίλους του Nations League:

League A

1ος όμιλος
5η αγωνιστική
Κροατία-Δανία     22/9 (21:45)
Γαλλία-Αυστρία    22/9 (21:45)
6η αγωνιστική
Δανία-Γαλλία      25/9 (21:45)
Αυστρία-Κροατία   25/9 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Β.   Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ
Δανία         9    3-0-1   6-3
Κροατία       7    2-1-1   3-4
Αυστρία       4    1-1-2   5-5
Γαλλία        2    0-2-2   3-5

2ος όμιλος
5η αγωνιστική
Τσεχία-Πορτογαλία    24/9 (21:45)
Ισπανία-Ελβετία      24/9 (21:45)
6η αγωνιστική
Πορτογαλία-Ισπανία   27/9 (21:45)
Ελβετία-Τσεχία       27/9 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Β.   Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ
Ισπανία       8    2-2-0   6-3
Πορτογαλία    7    2-1-1   7-2
Τσεχία        4    1-1-2   4-7
Ελβετία       3    1-0-3   2-7

3ος όμιλος
5η αγωνιστική
Ιταλία-Αγγλία       23/9 (21:45)
Γερμανία-Ουγγαρία   23/9 (21:45)
6η αγωνιστική
Ουγγαρία-Ιταλία     26/9 (21:45)
Αγγλία-Γερμανία     26/9 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Β.   Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ
Ουγγαρία      7    2-1-1   7-3
Γερμανία      6    1-3-0   8-5
Ιταλία        5    1-2-1   5-7 
Αγγλία        2    0-2-2   1-6

4ος όμιλος
5η αγωνιστική
Πολωνία-Ολλανδία   22/9 (21:45)
Βέλγιο-Ουαλία      22/9 (21:45)
6η αγωνσιτική
Ουαλία-Πολωνία     25/9 (21:45)
Ολλανδία-Βέλγιο    25/9 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Β.   Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ
Ολλανδία     10    3-1-0  11-6
Βέλγιο        7    2-1-1   9-6
Πολωνία       4    1-1-2  5-10
Ουαλία        1    0-1-3   5-8

League B

1ος όμιλος

5η αγωνιστική
Σκωτία-Ιρλανδία     24/9 (21:45)
Αρμενία-Ουκρανία    24/9 (16:00)
6η αγωνιστική
Ιρλανδία-Αρμενία    27/9 (21:45)
Ουκρανία-Σκωτία     27/9 (21:45)


Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Β.   Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ
Σκωτία        9    3-0-1   9-4
Ουκρανία      7    2-1-1   5-4
Ιρλανδία      4    1-1-2   4-2
Αρμενία       3    1-0-3   2-9


2ος όμιλος

5η αγωνιστική
Ισλανδία-Ρωσία*    Ματαιώθηκε
Ισραήλ-Αλβανία     24/9 (21:45)
6η αγωνιστική
Αλβανία-Ισλανδία   27/9 (21:45)
Ρωσία*-Ισραήλ      Ματαιώθηκε
* Η Ρωσία δεν θα μετάσχει στον 2ο όμιλο της League B και θα καταταγεί τέταρτη στο γκρουπ.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Β.   Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ
Ισραήλ        5    1-2-0   6-5
Ισλανδία      3    0-3-0   5-5
Αλβανία       1    0-1-1   2-3
Ρωσία*        0    0-0-0   0-0


3ος όμιλος

5η αγωνιστική
Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Μαυροβούνιο   23/9 (21:45)
Φινλανδία-Ρουμανία              23/9 (21:45)
6η αγωνιστική
Ρουμανία-Βοσνία/Ερζεγοβίνη      26/9 (21:45)
Μαυροβούνιο-Φινλανδία           26/9 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Β.   Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ
Βοσνία        8    2-2-0   6-4
Μαυροβούνιο   7    2-1-1   6-3
Φινλανδία     4    1-1-2   5-5
Ρουμανία      3    1-0-3   1-6

4ος όμιλος

5η αγωνιστική
Σλοβενία-Νορβηγία   24/9 (19:00)
Σερβία-Σουηδία      24/9 (21:45)
6η αγωνιστική
Νορβηγία-Σερβία     27/9 (21:45)
Σουηδία-Σλοβενία    27/9 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Β.   Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ
Νορβηγία     10    3-1-0   6-3
Σερβία        7    2-1-1   7-4
Σουηδία       3    1-0-3   5-6
Σλοβενία      2    0-2-2   3-8

League C

1ος όμιλος

5η αγωνιστική
Λιθουανία-Νησιά Φαρόε      22/9 (21:45)
Τουρκία-Λουξεμβούργο       22/9 (21:45)
6η αγωνιστική
Νησιά Φαρόε-Τουρκία        25/9 (21:45)
Λουξεμβούργο-Λιθουανία     25/9 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Β.   Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ
Τουρκία      12    4-0-0   14-0
Λουξεμβούργο  7    2-1-1   5-4
Νησιά Φαρόε   4    1-1-2   4-8
Λιθουανία     0    0-0-4   1-12

2ος όμιλος

5η αγωνιστική
Βόρεια Ιρλανδία-Κόσοβο   24/9 (19:00)
Κύπρος-ΕΛΛΑΔΑ            24/9 (21:45)
6η αγωνιστική
Κόσοβο-Κύπρος            27/9 (21:45)
ΕΛΛΑΔΑ-Βόρεια Ιρλανδία   27/9 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Β.   Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ
ΕΛΛΑΔΑ       12    4-0-0   7-0
Κόσοβο        6    2-0-2   5-5
Β. Ιρλανδία   2    0-2-2   4-6
Κύπρος        2    0-2-2   2-7

3ος όμιλος

5η αγωνιστική
Καζακστάν-Λευκορωσία      22/9 (17:00)
Σλοβακία-Αζερμπαϊτζάν     22/9 (21:45)
6η αγωνιστική
Αζερμπαϊτζάν-Καζακστάν    25/9 (19:00)
Σλοβακία-Λευκορωσία       25/9 (19:00)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Β.   Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ
Καζακστάν    10    3-1-0   6-2
Σλοβακία      6    2-0-2   3-3
Αζερμπαϊτζάν  4    1-1-2   2-3
Λευκορωσία    2    0-2-2   1-4

4ος όμιλος

5η αγωνιστική
Γεωργία-Βόρεια Μακεδονία     23/9 (19:00)
Βουλγαρία-Γιβραλτάρ          23/9 (21:45)
6η αγωνιστική
Γιβραλτάρ-Γεωργία            26/9 (21:45)
Βόρεια Μακεδονία-Βουλγαρία   26/9 (21:45)
                 
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Β.   Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ
Γεωργία      10    3-1-0   12-2
Β. Μακεδονία  7    2-1-1   7-4
Βουλγαρία     3    0-3-1   4-7
Γιβραλτάρ     1    0-1-3   1-11

League D

1ος όμιλος

5η αγωνιστική
Λετονία-Μολδαβία       22/9 (19:00)
Λιχτενστάιν-Ανδόρα     22/9 (21:45)
6η αγωνιστική
Μολδαβία-Λιχτενστάιν   25/9 (16:00)
Ανδόρα-Λετονία         25/9 (16:00)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Β.   Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ
Λετονία      12    4-0-0  10-2
Μολδαβία      7    2-1-1   6-5
Ανδόρα        4    1-1-2   3-6
Λιχτενστάιν   0    0-0-4   1-7

2ος όμιλος

5η αγωνιστική
Εσθονία-Μάλτα        23/9 (19:00)
6η αγωνιστική
Σαν Μαρίνο-Εσθονία   26/9 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Β.   Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ
Εσθονία       6    2-0-0   4-1
Μάλτα         6    2-0-1   4-2
Σαν Μαρίνο    0    0-0-3   0-5

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Διεκπεραιώσεις παντώς τύπου

site: kepiteasy.gr ή καλέστε μας στο 2104406069